Savijalakeste logo
EST / ENG

Traagiline lugu tõi rahvatantsijad oma lavastuse lätteile


1944.aastal Eestist mere kaudu põgenenud Lehti Merilol oli lahkumisööl kaasas vaid väike koer ja kaks pärsia vaipa – kui vanaema palus kaasa võtta vaid kõige olulisemad asjad, siis lapse peas tundusid just need kõige suurema väärtusega. Tänavu 90. juubelit tähistanud Merilo on nüüdseks asetanud välis-eesti kogukondadele suure ja tugeva nurgakivi. Pärast aastaid sõjapaguluses ekselnud naine, rajas oma kodu Ameerika Ühendriikidesse Portlandi linna. Just samas linnas toimuvad käesoleval nädalavahetusel järjekordse Lääneranniku Eesti Päevad, mis toovad kokku nii kodu- kui väliseestlasi üle kogu maailma.

Mullu kevadel andis Tallinna Tehnikakõrgkooli rahvatantsuansambel Savijalakesed EV100 ja oma 50. juubeli raames ainukordse lavastuse, mis jutustas kahe vapra eesti naise koduigatsusest suure lombi taga. Üheks selleks oligi legendaarne Merilo, keda tantsijad hellitavalt ka ema Lehtiks hüüavad. Merilo asutas Portlandis välis-eestlaste rahvatantsurühma Tulehoidjad, mis tegutseb tänaseni. Teiseks etenduse peategelaseks on Kanadas väliseestlaste perre sündinud Silvia Soide, kes tänaseks on oma kodu ja armastuse leidnud oma esivanemate kodumaal. Silvia on Kihnus ning veab kohalikku naisterühma Pitsid Paistavad.

 „Nende kahe vapra naise saatus, mis lahutas neid pikkadeks aastateks sünnimaast, visadus hoida kaugel võõrsil elus eesti laulud, rahvatants, kombed ja keel, innustasid meid jutustama nende lugu tantsukeeles“, selgitab tantsuansambli kunstiline juht Piret Lett. Nii tantsijatele, publikule kui ka paljudele väliseestlastele südamesse pugenud lavastusele järgnes kutse 34. Lääneranniku Eesti Päevadele Portlandis, Ameerika Ühendriikides.

„See on meile suur au ja tunnustus ning läheme rõõmuga viima Eesti tantsu ja rahvamuusikat eestlastele ning nende pereliikmetele ja sõpradele kaugel Ameerikas“, lisab Lett. Tantsijad osalevad Eesti päevade raames tantsu- ja laulupeol ning annavad mitmeid kontserte, tutvustades nii ka uuemat eesti rahvatantsuloomingut. Kohapeal viiakse läbi mitmeid töötubasid Eesti folkloorsetest ja pärimuslikest tantsudest.  Sügisel liitus Savijalakestega palju uusi ja säravaid inimesi, kellega koos on meil rõõm minna 2019. aasta Laulu- ja tantsupeole Minu arm. Kõik Savijalakeste 6 rühma tervitavad publikut nii Kalevi staadionil kui rongkäigus

Detsembris pälvisid Savijalakesed ERRSi aastaauhindade jagamisel “Maa igatsuse” eest AASTA KOLLEKTIIV, AASTA LOOJA – Kristiina Vilipõld ja AASTA SÕBER – Tallinna Tehnikakõrgkool lokulauad.

Välis-eestlaste lugude jagamisest ning austamisest kutsuti Savijalakesed 2019. suvel USA-sse Lääneranniku Eesti Päevadele Eestit esindama. Juuli lõpus sõidavad Savijalakesed Portlandi, Ameerika Ühendriikidesse

Savijalakesed on Tallinna Tehnikakõrgkoolis aastast 1967 tegutsev tantsuansambel, kus lõppeval hooajal tantsis üle 100 tantsija, osaledes kuue rühmaga tantsupeol. Savijalakesed tantsivad peamiselt Eesti tantse, nii folkloorseid kui ka erinevate autorite loomingut. Kollektiiv on mitmetel võistutantsimistel pälvinud auhinnalisi kohti. 2018. aastal tunnustas Savijalakesi Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts pärjates tantsuansambli tiitliga „Aasta kollektiiv 2018”.

31. juulist 4. augustini toimuvad Ameerika Ühendriikides, Oregoni osariigis, Portlandis 34. Lääneranniku Eesti Päevad. Sündmuse raames toimuvad, tantsu- ja laulupidu, kontserdid, seminarid, teatrietendused ning erinevad töötoad. Eesti päevadel osalevad rühmad USAst, Kanadast, Euroopast ja Austraaliast.

Savijalakeste tantsureisi Ameerika Ühendriikidesse toetab Kultuuriministeerium ning mitmed kohalikud omavalitsused. Rahvarõivaste kollektsiooni täiendamisse ning uuendamisse andis suure panuse Kultuurkapital.

LEP2019 sündmustega saab lisaks tutvuda www.facebook.com/savijalakesed ja https://lep2019.com/ kaudu või jälgides teemaviidet #lep2019pdx

 

Kommenteerimine on suletud.