Savijalakeste logo
EST / ENG

#30 Au tööle! Savijalakeste suvepäevad 2017


,,Idülliline päike, kuumus ja leitsak pöördusid hetkega tormiks, ekstreemseks maruks ja looduse valgusetenduseks …”

Teeme tagasivaate Savijalakeste suvepäevadele, mis seekord kandsid endas temaatikat “Au tööle” ehk veetsime ööpäeva sotsialistlikus ühiskonnas. Antud stiil ja tegevused kandsid läbivalt kolhooside ning ühismajandamise ideed.

Paljude jaoks nostalgiline, teiste jaoks eriskummaline atmosfäär ja stiil

Miks?

Miks meenutada sellist padupunast aega?
Et meenutada ning tutvustada tänastele noortele, kes sellises ajas elanud pole, mida see tähendas. Mis teeb tänapäeval sellise ideoloogia ulmeliseks ning mis olid need tingimused ja mõtted, kuidas igapäevaselt toimetati. 

Kokkuvõtte Savijalakeste 2017. aasta suvepäevadest pani kokku “Au tööle!” org. komitee ehk seekordsete suvepäevade korraldusmeeskond:

Savijalakeste uue lipu heiskamine keskpäeval

 

Presiidiumi tagasivaade

,,Kätte oli jõudnud lõikuskuu, mille 12-ndal päeval kogunesid töökad seltsimehed Viljandimaale, Kivi turismitallu. Iga-aastase traditsioonina oli taaskord punt vingeid inimesi kokku saanud, et saata ära üks tore tantsuhooaeg. Seekordne pidu kätkes endis kogu töölisrahva:

Tere tulemast Savijalakeste kolhoosipäevadele!
Viisaastaku plaan nelja aastaga!

… see võimas loosung on suurepärane sissejuhatus algavale hooajale, kus plaanitud 50 aastat on läbitud tubli 35 aastaga!

Teadete-, reklaam- ja autahvel

Nagu töölisrahvale kohane, on seltsimehele töö tegemine suure au sees. Seega koguneti päikese kõrgeima punkti saabudes eelmainitud tallu, kus erinevad ametimehed said omavahel rammu katsuda hoogtöövõttude valdkondades. Oma oskusi esitlesid kõik ühismajandi liikmed: kolhoosi esimehed, agronoomid, zooloogid, brigadirid, raamatupidajad, traktoristid, lüpsjad ja mehaanikud. Tublisid sooritusi oli tulnud kaema auväärne presiidium, kes spetsiaalselt selleks puhuks kokku oli kutsutud. Ülevaatajate poolt jagati tublimatele sooritajatele aumärke ning ka talonge, mida hiljem vastavate produktide vastu vahetada sai.

Kolhoosirahvas ammutas energiat ja töötahet imelisest ilmast ning kui päike hakkaski liialt teravalt paistma, kosutas suvepäevalisi mõnus tiigike majandi lähedal. Suurest supiköögist oli pidevalt tunda maitsvate roogade lõhnu, mis kokkutulnute meelt ja kõhtu kostitasid. Ühise laua katsid nii Kivi Turismitalu, Nõo Lihavürst ja Saarema Piimatööstus. Leitsakut aitas leevendada jahe vesi Sakult. Suur-suur tänu meie toetajatele!

Pärast vägevaid füüsilisi ja vaimseid pingutusi nõudvaid etteasteid jagus aega ka imestamiseks ilmataadi vingerpusside üle. Välja vaadates meenutas kõik kahtlaselt ekvatoriaalset kliimat – päeva alguspoolel küttis päike nii, et isegi egiptlaste Ra oleks uhke olnud, õhtu saabudes aga kostitati meid tihke pilvevaiba ja jahutava vihmaga. Hetkene pisitorm tahtis peotelgi eemalolevatesse kuuskedesse lennutada, aga tugev meeskonnavaim ja kaine mõtlemine aitasid ära hoida peo nurjumise. Alata võis lõikuspidu! Tantsumuusikat mängis meeleolukas ansambel Moisekatziq, kelle saatel künti peotelgi muru nii võimsateks vagudeks, et isegi kolhoosi esimees oleks äärmiselt uhke olnud. Lisaks heale muusikale olid seltsimehed lummatud looduse valguseetendusest, mis fotograafina kõikide piduliste rõõmsad näod üles pildistas.

Kui ühes korralikus kolhoosis tehti tööd nii päeval kui ka öösel, siis meie lubasime endale preemiaks pädeva töö eest pühapäeva vabaks. Puhkepäeva hommikuks olid ka tormituuled vaibunud ning kosutava taastusraviga turgutati seltsimeeste vaim vahvalt virgeks. Kuid kellel hommikusest idamaade tarkustest pakatavast joogast väheks jäi, sai keha kosutada värske suplusega. Kuid kõik head asjad saavad kord otsa. Ühtne töölisrahvas kogunes veel viimast korda, et langetada lipp ja minna oma teed, hinges mõnus soojus ning ülimad emotsioonid.

 

Õhtune “Lõikuspidu” kestis tormi kiuste ikkagi varaste hommikutundideni

AU TÖÖLE!

Savijalakeste Suvepäevade 2017 “Au tööle” korraldusmeeskond

 

Hurraa! Hurraa! Hurraaa!

Meie kõrgeimad ordenid ja rahvakunsti oluliseimad medalid korraldajate rinda! Esiteks seepärast, et korraldus oli laitmatu; et päevane ilm oli korralikult tellitud ning kolmandaks, et salajase augustitormi ajal suudeti “kriisiolukord” nii operatiivselt ja ladusalt lahendada. Seekordsete suvepäevade korraldajatega, Keili, Mari25, Liisa, Heikki, Kati, Fred-Rasmuse ja Kareliga võib vabalt luurele minna.

Pühapäeva hommikune päikesetervitus jooga

 

Stiilinäiteid värvikast suvepäevade seltskonnast:

Kommenteerimine on suletud.