Savijalakeste logo
EST / ENG

#20 Austusavaldus – Maie Orava tantsupidu


Vähe on inimesi, kes kuulutatakse legendiks juba oma eluajal. Vähe on neid kangelasi ja kangelannasid, kes igiliikuritega suudavad igal aastal uuesti ja uuesti üllatada oma energia ning tegemistega. Omanimelise juubelitantsupeoga tehti suur kummardus ja kallistus tuntud tantsuloojale, edendajale, õpetajale ning kõikide eesti tantsumeeste lemmikule – Maie Oravale.

Allikas: ERR

Allikas: ERR

Legendaarne tantsujuht ja meeste tantsupeo ema, Maie Orav, pidas juuni esimesel nädalavahetusel oma 75. sünnipäeva. Rahvatantsijad kogunesid 3. – 5. juunil Kuusalu staadionile, et väärikat juubelit tähistada. Pidustused kulmineerusid 5. juuni õhtul peetud võimsa tantsupeoga, millest võttis osa 1230 rahvatantsija üle terve Eesti. Nende hulgas ka Savijalakeste Antsude rühm, kes pälvisid 16. aprillil Maie Orva tantsude võistutantsimisel Haapsalus A-rühmade kategoorias kõrge teise koha.

Peo kava oli üles seatud ainult Maie Orava loomingule, neist kõige uuemad tantsud loodi ja lavastati spetsiaalselt juubelipeoks. Kolmekümnest kavas olnud tantsust said Savijalakesed publikut rõõmustada lausa seitsmel korral.  Lisaks meie enda  A-rühma tantsudele oli võimalus Külapoiste käikude ja Viru simmani ajal aidata ka 7. – 9. klasside ja C-rühmade tantsulapsi. Eraldi mainimist vääriks peo võimas lõpp Palmse ja Põlvenõksu polkaga. Palju tantse tõi kaasa ka pika ja tiheda proovigraafiku, kuid sellest hoolimata leidsime vabu hetki, et koos meeldivalt aega veeta ja Lahemaa ürgsete metsade vahel saunas vihtlemas käia.

On teada-tuntud fakt, et rahvatantsija ei virise kui ilusa ilma ja korraliku kõhutäie kõrval on olemas piisavalt ruumikas koht, kuhu pikali visata ja sooja vett kõigile soovijaile. Võiks öelda, et Ema Orav ja Tema meeskond said peaaegu kõigi kriteeriumitega ideaalselt hakkama. Ilm oli kuni pühapäeva hommikuni ideaalne, päikese poolt suure pai said ninad, põsed ja mõnel õnnestus ka uhiuus maika endale selga saada. Ühtseks tiimiks muutumisele aitas kaasa külm, tuuline pühapäev, mis tõi Antsud kokku sooja fliisi alla suureks pesaks ja väga väike klassiruum, kus magasime nagu silgud reas. Nagu ikka, pärast pikki tantsuproove supist kõhtu täis ei saa, aga meie nutikas rühmavanem, oli selle peale juba kodus mõelnud ja pastlapaari kõrvale ka minigrilli kaasa pakkinud. Seega, õhtud veetsime meeleolukalt grilli ääres, kus peale meie endi said kõhud täis ka sääsed…

Maie Orava tantsupidu

Antsud jäid Orava tantsupeoga väga rahule. Nüüd saame rahulikul meelel ja rõõmsa südamega suvepuhkusele minna. Teeme suure-suure kummarduse kordaläinud peo eest ja soovime rohkelt õnne Maie Oravale ja rühmavanem Mikule kes muutis Orava tantsupeoga oma sünnipäeva veelgi meeldejäävamaks.

 

Maie Orav

Sündis 1941. aastal 28. mail.
Aastatel 1968-2011 oli Rakvere rahvatantsuansambli Tarvanpää kunstiline juht, koreograaf ja pärimuskultuuri õpetaja, 2012. aastast Maie Orava Meistriklassi õpetaja ja Eesti Meestetantsurühma looja. 2006. aastast Eesti Meeste Tantsupidude algataja ja pealavastaja, 2000. aastal esimese Soome-Eesti tantsupeo pealavastaja Helsingis. Aastatel 1990, 1994, 1999 oli Eesti üldtantsupidude üldjuht. 1986. aastal Palmses toimunud Eesti I Rahvusvahelise Folkloorifestivali Viru Säru idee autor ja pealavastaja.

(Valner Valme/Kaspar Viilup, ERR)

Vaata lisaks:

Kommenteerimine on suletud.